Книги, що надихають піклуватися про природу
До Всесвітнього Дня Землі, 22 квітня, пропонуємо ознайомитись з дитячими книгами.
Вдовиченко Г. Містельфи : повість / Галина Вдовиченко ; ілюстр. А. Ломакіна. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 144 с.
У середмісті Львова на дахах живуть крихітні крилаті дівчата і хлопці — містельфи. Це міські ельфи. У кожного з них — своя вежка, своя робота і спільні розваги в повітрі.
Одного дня їхній безтурботності настане кінець. Міські підземелля захоплять щури-мутанти, які загрожуватимуть усьому місту. Захищати себе доведеться не лише людям і містельфам… Що вигадали містельфи, щоб прогнати назавжди щурів з міста?
Горицвіт Т. Міські пригоди Лісової Шишки / Тетяна Горицвіт (Луньова) ; худ. О. Кузнєцова – Київ : “АВІАЗ”, 2018. – 128 с.: іл.
Казкова повість для дітей. Головні герої – сучасні діти і лісові та міські живі тварини і рослини. Сюжет казки – квест-пошук загубленого друга. Основні проблемні питання: взаємодія людини і природи, екологія міста, сімейні стосунки, роль дитини в суспільстві. Казка написана довершеною лексично і синтаксично багатою українською мовою. Читачі можуть дізнатися, чим завершилися пригоди Лісової Шишки у місті, як вона потрапила на сміттєзвалище, як змогла вибратися звідти.
Горицвіт Т. Червона панда на ім’я Феєрверк / Тетяна Горицвіт (Луньова) ; худ. К. Іванова – Київ : “АВІАЗ”, 2020. – 96 с.: іл.
Горицвіт Т. Будиночок, що пахне евкаліптом / Тетяна Горицвіт (Луньова) – Львів : Свічадо, 2019. – 56 с. : іл.
Підступний торговець екзотичними тваринами викрав коаленятко та його маму з їхнього евкаліптового лісу, розлучивши з їхнім татком. Евкаліптові ведмеді були змушені поневірятися в неволі псевдо-еко-зоопарку. Але попереду на них чекало ще важче випробування: торговець надумав продати їх поодинці. За допомогою нових друзів коаленяткові вдалося вчасно втекти. Але чи зможе коаленя врятувати свою матір і повернутися назад, у свій евкаліптовий будиночок?
Еко-казка для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку про надію, дружбу та рідний дім.
Гуменюк Н. Шуршик В. та інші : Казки з Яринчиного саду / Надія Гуменюк. – Тернопіль : Богдан, 2020. – 144 с. : іл.
Завалій Є. Це всі ми / Євгенія Завалій ; ілюстрації М. Фоя. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2020. – 96 с.
Повість про те, як звичайні підлітки можуть змінити своє місто на краще. Одного дня Андрій та його друзі знаходять на березі моря багато мертвої риби. Вони намагаються з’ясувати причини екологічної катастрофи і знайти шляхи її вирішення. Читачі дізнаються про дельфінів і забруднення морів, про волонтерів і сортування відходів, як збирати підписи під петиціями і формувати громадську думку. Це книга про любов до тварин і природи, справжню дружбу і прагнення змінювати світ.
Красавцев Б. Еко-історії для моїх маленьких друзів / Богдан Красавцев ; перекл. О. Мухіна; худ. О. Красавцева. – Київ, 2021. – 76 с. : іл.
Микітчаки Г. і Т. Джмеленя та володарка злиднів. Книжка 1 / Галина і Тарас Микітчаки. – Теза, 2017. – 160 с.
Будинок №7 по вулиці Кленовій обсіли злидні. Їй же бо, Марена, сусідка з підвальної квартири, підкинула злидня в кожне помешкання. Шкода, що дорослі того не помічають. Ну що ж, доведеться Джмеленяті і Дмитрикові брати все в свої руки.
Микітчаки Г. і Т. Джмеленя та канікульне озеро. Книжка 2 / Галина і Тарас Микітчаки. – Теза, 2017. – 256 с.
А почалося все з протікального сантехніка. Хто ж знав, що він ніякий не шпигун? І Хто ж знав, що доведеться рятувати Канікульне озеро? Та й не лише озеро, а усеньке місто.
Микітчаки Г. і Т. Джмеленя та Рожко з Чивчинського лісу. Книга 3 / Галина і Тарас Микітчаки. – Теза, 2018. – 160 с.
Біля Чорного Каменю, на лісовалі з обгорілими смереками, стояла Марена. У долонях вона крутила чорну кулю, схожу на вовняний моток… Чорні душі стікалися у верхів’я Чорного Черемошу, щоб той почорнів від чорноти їхніх справ. Полювання на Рожка розпочалося… Ці канікули Джмеленя і Дмитрик запам’ятають надовго. Так-так, їм доведеться боронити Рожка…
Микітчаки Г. і Т. Джмеленя та дерево Ву. Книга 4 / Галина і Тарас Микітчаки. – Теза, 2018. – 160 с.
І знову Джмеленя і Дмитрик у центрі подій. Бо знову дорослі нічого не помічають: ані привидів, ані велетенського дерева Ву з його гігантськими мешканцями, ані втрачені полотна Воронцовського палацу… Смерчі, зламані канатні дороги, гігантські горіхи посеред моря?— усьому цьому нема коли і дивуватись, бо стільки ще треба вирішити.
МакДоналд М. Джуді Муді рятує світ. Книга 3 / Меган МакДоналд. - Видавництво Старого Лева, 2019. -144 с.
Це третя книжка з серії про Джуді Муді. Що робити, якщо ти хочеш врятувати світ, а твоя родина нищить тропічний ліс? Джуді Муді не здається і починає з малого, адже вчитель сказав, що навіть одна людина може змінити світ. А вона – не одна.
Пантермюллер А., Коль Д. Лотта та її катастрофи. Тварини, рятуйтесь! / Аліс Пантермюллер, Даніела Коль. – «Видавничий дім «Школа», 2018. -160 с.
Як нам бракувало веселої Лотти з 5-Б! Чергова книжка про пригоди неповторної розбишаки та її однокласників розповідає про те, як клас виграв художній конкурс і тепер учні мають розмалювати будівельний паркан, та ще й тваринами, які знаходяться під загрозою вимирання. Завдання це непросте, але діти докладають максимум зусиль: адже вони не хочуть, щоб зникли панди, тасманійські дияволи і навіть старі нудні черепахи.
де Сент-Екзюпері А. Маленький принц / Антуан де Сент-Екзюпері. – Рідна мова, 2016. – 96 с.
Ця книжка — справжній гімн свідомого життя. У ній про універсальну екологію: екологію стосунків, душі і ставлення до довкілля. Пам’ятаєте? «Прокинувся вранці — прибери свою планету!» або «Ми відповідаємо за тих, кого приручили». Добро, милосеря, відкритість, відповідальність, сміливість — все це ми хочемо бачити в наших дітях. Саме про ці вічні категорії і промовляє нам ця чудова книжка на всі часи.
Науково-пізнавальна література по темі “Екологія”
Доповідь про стан навколишнього природного середовища і Рівненській області у 2018 р. – Рівне, 2019. – 300 с. іл.
Доповідь підготовлена департаментом екології та природних ресурсівРівненської облдержадміністрації відповідно до вимог ЗУ “Про охорону навколишнього серидовища”.
Доповідь про стан навколишнього природного середовища і Рівненській області у 2019 р. – Рівне, 2020. – 300 с. іл.
Дорі М. Діти проти пластику / Мартін Дорі; пер. з англ. Т. Євлоєва; худож. Т. Вессон. – Київ : Рідна мова, 2020. – 128 с. – (Серія “Дитячий нонфікшн”).
Хочеш стати супергероєм? Супергероєм, який рятує океани, який дбає про майбутнє — і своє, і цілої планети? Тоді ця книжка саме для тебе.
Письменник і активіст Мартін Дорі розповідає, як піклуватися про планету, і радить, як щодня боротися з шкідливим пластиком у побуті.
Тож виконуй цікаві і легкі Мартінові рекомендації — і ти станеш справжнім супергероєм, а на планеті буде менше пластикового сміття!
Колберт Е. Шосте Вимирання: неприродна історія / Елізабет Колберт ; переклад В. Плискін. – Видавництво “Наш формат”, 2016. – 280 с.
Під час роботи над книгою авторка побувала майже на всіх континентах, відвідала наукові бази в тропіках Амазонії і на островах Великого Бар’єрного рифу, спілкувалася з сотнями людей. Колберт шукає відповідь на питання, що станеться, якщо темпи вимирання прискоряться. Ця книга – не наукова праця. Вона – швидше велетенська стаття для суспільно-природничого журналу зі світовим ім’ям, яку ми маємо можливість читати українською.
Ткачук Г. Книжка про сміття / Галина Ткачук. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. — 132 с.
Зелений слиз, яким стікають заголовки цієї книжки, викликає огиду. Це свідомий прийом. Дітям, до яких звертається «Книжка про сміття», потрібно уявити проблему наочно, у вигляді бридкої слизоти зі смітника. Дуже не хотілося б вступити в таку «зелень» черевиком, але доведеться. У близькому майбутньому, нагадує книжка висновки науковців, наша планета обернеться на суцільне й непридатне до життя сміттєзвалище.
Файві Е. Сміттєва революція. Порушуючи круговерть марнотратства / Еріка Файві ; переклад з англ. І. Андрущенко. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 64 с.
Книжка народжується із природного замислення над надмірним споживанням, яке наносить фатальну шкоду Землі, та способами його скоротити.
Окремі розділи авторка присвячує їжі, воді, одягу, паперу, пластику, металам, електроніці та іншим речам. Вона розглядає «життєві» цикли цих речей. Наприклад, показує, що потрібно для виготовлення однієї тонни білого офісного паперу. А це 24 дерева, 2574 літри нафти, близько 200 різних хімічних речовин, величезна кількість води, електроенергії та вугілля. Далі за допомогою інфографіки чи ілюстрацій узагальнено показано процес виробництва. Відтак описано, які наслідки для планети це має, наприклад, скільки лісу буде вирубано та як це позначиться на нашому з вами майбутньому.